A gdyby tak wykorzystać sztuczną inteligencję do researchu prawnego?

Kusząca propozycja? Wydaje się, że tak. Ci z Was, którzy spędzają dużo czasu w pracy z orzeczeniami oddaliby pewnie wiele, żeby część żmudnej pracy zrobił dla nich ktoś inny. Czemu nie oddać tego do zrobienia sztucznej inteligencji?

Jeśli brzmi to wszystko jeszcze trochę jak science fiction, to tak naprawdę już od dłuższego czasu dostawcy narzędzi dla prawników stosują AI w swoich programach. Nie inaczej jest z LEXem – tydzień temu pisałem o funkcji analizy treści orzeczeń, dziś pokażę Wam inną ciekawą funkcjonalność – autoTezę.

W ostatniej dekadzie liczba orzeczeń w systemie LEX zwiększyła się 10-krotnie. Każdego dnia przybywa ponad 700 nowych.

Gdy dwa lata temu Wolters Kluwer przeprowadził duże badanie „Raport orzeczniczy 2021. Wyzwania i szanse prawnika w pracy z orzeczeniami” okazało się, że objętość pojedynczego orzeczenia i konieczność czytania całości w celu „wyłuskania” kluczowych fragmentów, brak scentralizowanej bazy zawierającej orzeczenia wszystkich sądów różnych typów i instancji, liczba istniejących orzeczeń oraz ich lawinowy przyrost to największe z problemów wskazanych przez prawników w pracy z orzeczeniami.

Jednym z najważniejszych wyzwań okazało się tezowanie orzeczeń. Aby usprawnić analizę orzeczeń do pracy zaprzęgnięto sztuczną inteligencję. Przy dynamicznie zwiększającej się liczbie orzeczeń ich szybkie i sprawne tezowanie oddano w pierwszej kolejności algorytmom machine learning. W ten sposób powstała testowana już przez wielu z Was funkcjonalność nazwana autoTezą.

AutoTEZA wskazuje na fragment orzeczenia, które zawiera informację o poruszanym w treści zagadnieniu prawnym. Pozwala zapoznać się z tematyką orzeczenia i ocenić jego przydatność w kontekście rozpatrywanego zagadnienia.

W oparciu o bazę tez z orzeczeń dostępnych w LEXie, algorytmy ML wskazują w orzeczeniach nietezowanych fragmenty, które potencjalnie zawierają tezy.

W treści orzeczenia autoTEZY prezentowane są na jego początku, jednak opcja „Pokaż autoTEZĘ w uzasadnieniu” pozwala błyskawicznie przenieść się do odpowiedniego fragmentu w uzasadnieniu i dzięki temu możnaszybko sprawdzić kontekst autoTEZY.

Funkcja autoTEZA jest dostępna w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego i Wojewódzkich Sądów Administracyjnych nieposiadających tez w LEXie.