13 lutego 2025 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wyda wyrok, który może mieć ogromne konsekwencje dla tysięcy polskich kredytobiorców. Sprawa dotyczy tzw. sankcji kredytu darmowego (SKD) – mechanizmu, który w przypadku naruszeń przepisów przez banki może sprawić, że kredyt konsumencki stanie się całkowicie darmowy. Oznacza to, że klient musiałby zwrócić jedynie pożyczony kapitał, bez dodatkowych kosztów.
Gościem Tomasza Wojtysia z Akademii Pana Lexa jest radca prawny Wojciech Bochenek. Jego głównym obszarem zainteresowania jest prawo ochrony konsumentów. Specjalizuje się w postępowaniach sądowych dotyczących tematyki finansowej i bankowej prowadzonych na rzecz klientów indywidualnych oraz w prawie konsumenckim.
Swoje doświadczenie zdobywał w wiodących wrocławskich kancelariach prawnych, w których z sukcesami brał udział w prowadzeniu postępowań sądowych przeciwko instytucjom rynku finansowego. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań przeciwko bankom w zakresie umów kredytów hipotecznych waloryzowanych do waluty obcej, w szczególności franka szwajcarskiego oraz spraw z zakresu roszczeń opartych o sankcję kredytu darmowego.
Szkolenie obejmuje tematykę związaną z ochroną kredytobiorców posiadających kredyty konsumenckie oraz roszczeń wywodzonych w oparciu o sankcję kredytu darmowego.
W trakcie szkolenia poruszymy zagadnienia zbliżające nas do poznania tematyki kredytów konsumenckich, zagadnienia ochrony konsumenta i przysługujących mu uprawnień, sankcji kredytu darmowego, najczęściej występujące błędy w umowach.
Dodatkowo omawiamy najważniejsze orzeczenia TSUE oraz sądów powszechnych rozstrzygające zagadnienia z zakresu roszczeń opartych o sankcję kredytu darmowego.
Webinar jest skierowany zarówno do praktyków prawa jak i konsumentów, którzy chcieliby bliżej poznać tematykę związaną z ochroną prawną wynikającą z ustawy o kredycie konsumenckim oraz dyrektywy 2008/48.
Agenda:
💭 Kredyt konsumencki, czyli jaki?
💭 Ochrona prawna konsumenta,
💭 Co to jest sankcja kredytu darmowego?
💭 Błędy występujące w umowach kredytowych.
💭 Orzecznictwo TSUE i sądów powszechnych.